HABERİ PAYLAŞ :

Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor


Günümüzde internet ile bütünleşmiş olan sosyal paylaşım sitelerinde, reklam yaparak ürün satışı gerçekleştiren kişiler artık rahat hareket edemeyecekler.

Sosyal paylaşım siteleri insanların arkadaşlarıyla sürekli bağlantılı olduğu bir platform olmaktan çıkarak, her geçen gün bir reklam ortamına dönüşmeye devam ediyor.

Günümüzde markaların ve iş yerlerinin büyük bir bölümü, Facebook sayfalarından ve gruplardan kendi ürünlerinin satışını yapıyor.

Hatta son zamanlarda sayıları oldukça artan kötü niyetli kişiler oluşturdukları virüsler ile, ürünlerinin reklamını yapmak için tüm arkadaşlarınızı etiketleyerek hesabınızdan gönderi paylaşılmasını sağlıyor ve kısa süre içerisinde milyonlara ulaşıyorlar.

Sosyal ağlarda reklam yapanlar vergi mükellefi sayılacak!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi ödemediği halde sosyal paylaşım sitelerinde yaptığı reklamlar sayesinde ürün satarak gelir eden şahısların, artık vergi mükellefi olarak değerlendirileceğini açıkladı.

Sosyal paylaşım siteleri gibi ortamlarda yapılan ticaretin artık elektronik işyeri sayılacağını belirten Ağbal, yeni vergi usul kanunu ile yapılacak düzenlemeler sonucunda elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde eden herkesin vergi ödemek zorunda olacağı bilgisini verdi.

Yani, kişisel blog sitesi üzerinden ürün satışı yapan birinden tutun da, attığı bir tweet ile ürün satışı yapan herkes elde ettiği gelirlere göre vergi ödeyecek.

Günümüzde yüksek takipçilere sahip Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarına verilen reklamları göz önüne aldığımızda, bu yolla ürün satışı yapan kişiler vergi ödemek veya satış yapmayı durdurmak zorundalar.

İlgili Görseller
Eğitim Bülteni
Eğitimlerden haberdar olmak için sizde bültenimize abone olun !
Destek İçin
0212 480 00 48